advert 1
advert 2
advert 3

LogowanieThe Bourne Identity PDF Drukuj Email

The Bourne Identity

The first book of the Bourne series is a spy thriller with a lot of action. Who is Jason Bourne? He is a man who lost his memory. All he knows is that he was found floating in the sea. And now he is trying to figure out who he is and why everyone wants him dead...

Do przeczytania „Tożsamości Bourne'a” w oryginalnym, angielskim wydaniu chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Powieść Roberta Ludluma jest intrygująca, łatwo wciągająca, a w wersji angielskiej z pewnością stanowić będzie urozmaicenie codziennej nauki języka...

 

Książka przeznaczona jest dla osób prezentujących poziom wyższy niż średniozaawansowany. Pewne problemy dostarczać mogą wysublimowane w porównaniach opisy przyrody, krajobrazów, wydarzeń czy stanów emocjonalnych. Dla przykładu, już otwierając książkę na samym początku, przebrnąć musimy przez następujący fragment:

„The trawler plunged into the angry swells of the dark, furious sea like an awkward animal trying desperately to break out of an impenetrable swamp. The waves rose to Goliathan heights, crashing into the hull with the power of raw tonnage; the white sprays caught in the night sky cascaded down over the deck under the force of the night wind. Everywhere there were the sounds of inanimate pain, wood straining against wood, ropes twisting, stretched to the breaking point. The animal was dying...”

Jest na to rada. Jeżeli natkniemy się na problemy językowe, a nie chcemy przy tym omijać nieprzetłumaczonych czy niezrozumiałych fragmentów, to dobrym rozwiązaniem będzie konfrontacja naszego tłumaczenia z polskim przekładem powieści Roberta Ludluma. Ponadto, dla ułatwienia w dziale słówka prezentujemy wybrane słownictwo pojawiające się w powieści: The Bourne Identity - słówka.

Książkę w języku angielskim dostaniemy zarówno w empiku bądź w sklepach internetowych. Warto również poszukać na allegro, tym bardziej, iż od momentu jej publikacji druk był wielokrotnie wznawiany, dzięki czemu można znaleźć starsze wydanie ale po okazyjnej cenie.

Dodatkowo, dla zwiększenia efektu edukacyjnego, możemy korzystać z angielskiego audiobooka. Ten czytany przez Jeffa Hardinga trwa 7 godzin i 5 minut oraz składa się z 6 płyt CD. Czytający lektor, z pochodzenia Amerykanin, dosyć ciekawie odtwarza poszczególne sceny. Niestety, do niezbyt udanych należy czytanie roli Marie St. Jacques zwłaszcza w początkowym etapie, to jest w sposób w ogóle nieprzypominający przerażonej kobiety.

A na koniec pozostaje nam obejrzeć, pewnie dla większości któryś już raz z kolei, ekranizację powieści „Tożsamość Bourne'a” z 2002 roku, w reżyserii Doug Limana, ze świetną rolą Matta Damona. Film różni się od książki pominięciem wielu wątków, tym niemniej jednak jest wartym obejrzenia, dobrze zrobionym thrillerem.

Zobacz również: The Godfather - Ojciec chrzestny

 

Komentarze  

 
0 #6 jezykowepoczatki 2015-03-03 08:46
Uczę się już 3,2 miesiąca. Po 2 miesiącach przeczytałam książkę, którą znałam bardzo dobrze po polsku - opowieści z Narnii. Wiadomo zrozumiałam wszystko bo ją znałam. Potem przeczytałam zupełnie inną, jakąś wygrzebaną z antykwariatu za 2 zł o sekretarkach, nie miała okładki. Zrozumiałam połowę (sens książki). Mam kolejną z antykwariatu, chyba pół fantasy - zobaczymy. Pozdrawiam językowepoczatk i.blogspot.com
 
 
0 #5 Karolcia 2013-03-18 10:41
Świetna książka, film zresztą też mi się podobał. Książkę czytałam tylko po polsku, nie znam zbyt dobrze angielskiego ale niedługo to się zmieni, choć filologia na UW to chyba ponad moje siły http://www.uczelnie.pl/index.php?s=13&rpk=2011&rp_miasto=26&rp_kierunek=22 ;-) The Bourne Legacy niestety trochę mnie rozczarował, zdecydowanie lepsza pierwsza część.
 
 
0 #4 peter 2012-08-07 21:30
The Bourne Legacy w kinach od 10 sierpnia, tyle że bez Mata Damon'a:(
 
 
0 #3 Kamil Kuczyński 2012-03-12 05:33
A moim zdaniem taka książka dla większości będzie o prostu za trudna.

Kiedyś myślałem, że jak ktoś mówi płynnie po angielsku to z małym problemem będzie czytał normalne książki. Jednak tak nie było.

Okazało się, że nawet książki dla dzieci (ok. 10 lat) są trudne. Dlatego pozycje jak powyższe są dobre, ale dla osób, które są przynajmniej na poziomie C1.

Pozdrawiam
Kamil Kuczyński
http://kamilkuczynski.com/kurs -darmowy kurs językowy:"7 zasad szybkiej nauki angielskiej wymowy". Zacznij nareszcie mówić płynnie i automatycznie w obcym języku.

ps. słuchanie tekstu, który m się przed oczami jest bardzo dobrą metodą nauki wymowy i słuchania. Naprawdę polecam. Ja sobie nawet nie zdawałem sprawy jak wiele popełniam błędów.
 
 
0 #2 piękny umysł 2011-10-01 17:39
Nie wiem czy ktoś słyszał ale w następnym roku do kin ma wejść najnowszy film z serii Bourne'a - The Bourne Legacy, aczkolwiek książkę napisał już inny autor nie Ludlum i jest to w zasadzie opowieść o przygodach innego agenta niż Bourne. Tej książki nie czytałem no ale może film będzie fajny...
 
 
0 #1 tola 2011-09-24 12:25
Kiedyś czytałam tą książkę po polsku i bardzo mi się podobała, znacznie bardziej niż film. Teraz chyba ponownie sięgnę po tożsamość bourne'a, a w zasadzie po "The Bourne Identity" ;-)
 

Ostatnio na forum

Więcej Tematów »