advert 1
advert 2
advert 3
Zasady efektywnej nauki PDF Drukuj Email

 Jak szybko opanować tysiące słówek? Jak po kilku tygodniach nauki porozumiewać się z innymi? Co zrobić aby nauka języka angielskiego była przyjemnością a nie zwykłym obowiązkiem? Te rady z pewnością Wam się przydadzą...

 

Język angielski przestał być dla więszkości z nas językiem obcym. W dzisiejszym świecie jest nie tylko przydatną umiejętnością, wpisywaną chociażby do CV i ważną podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jest wręcz niezbędny podczas jakiegokolwiek wyjazdu za granicę, korzystania z komputera i Internetu czy porozumienia się z obcokrajowcami. W języku angielskim jako ojczystym mówi dziś około 328 milionów ludzi. Jest językiem urzędowym nie tylko w takich państwach jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Irlandia czy Nowa Zelandia ale również w wielu państwach afrykańskich, np. RPA, Zambia, Zimbabwe, Kamerun, Nigeria, Kenia, Rwanda. Jest jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej, ONZ oraz NATO.

Dla większości z nas angielski staje się codziennym narzędziem pracy - w handlu, biznesie, negocjacjach z obcokrajowcami. Co raz więcej dokumentów czytamy w tym języku.

 

Co zrobić aby szybko opanować kolejny materiał na zajęcia? Jak można usprawnić naukę? Poniżej prezentujemy kilka zasad, które na pewno przydadzą się tak początkującym jak i zaawansowanym.

 

 • Używaj wyobraźni aby konstruować jak najwięcej skojarzeń dotyczących słówek, których się uczysz.
 • Zachowaj systematyczność w nauce języka - powtarzanie i jeszcze raz powtarzanie.
 • Wypisuj różne słówka na żółtych karteczkach a następnie przyklejaj wszędzie gdzie jest to możliwe, na meblach, ścianach itp...
 • Napisz nazwy przedmiotów codziennego użytku na karteczkach a następnie poprzyklejaj je na wszystkie przedmioty.
 • Słówka ucz się poprzez ich definicje w języku obcym.
 • Staraj się uczyć słówka razem z przykładowymi zdaniami, w których znajdują zastosowanie, tak aby poznać kontekst ich stosowania i łatwiej je skojarzyć.
 • Ucz się całych zdań na pamięć.
 • Wypisuj sobie synonimy słówek i wyrażeń w języku obcym. Jednemu słówku może odpowiadać kilka innych. Im więcej synonimów tym lepiej.
 • Ułóż listę słówek i poproś kogoś aby regularnie Cię z niej przepytywał.
 • Powtarzaj słówka na głos, szybciej je zapamiętasz i nauczysz się ich poprawnej wymowy.
 • Korzystaj ze słownika angielsko-angielskiego.
 • Słuchaj jak najczęściej jest to możliwe języka obcego, włączając chociażby zagraniczne internetowe radio w tle.
 • Oglądaj filmy w języku obcym.
 • Regularnie odwiedzaj portale zagranicznych gazet. Znajdziesz tam wiele artykułów na interesujące Cię tematy. Pamiętaj, nie czytaj obojętnie jakichkolwiek artykułów! Szybciej się zniechęcisz niż się czegokolwiek nauczysz. Poświęć się lekturze tego czym się interesujesz a nie przypadkowych tematów. Jeżeli nie interesują Cię np. bieżące wydarzenia to wejdź np. na zagraniczny serwis plotkarski.
 • Przeczytane artykuły, zwłaszcza te najbardziej ciekawe, dodawaj do ulubionych stron w Twojej przeglądarce, tak aby za jakiś czas do nich wrócić i ponownie je przeczytać. Dzięki temu utrwalisz sobie poznane już słówka.
 • Poświęcaj każdą wolną chwilę na naukę języka. Przygotuj sobie karteczki ze słówkami i ucz się ich w autobusie lub podczas przerw w pracy czy szkole. Wgraj do swojej komórki teksty lub piosenki w języku, który chcesz opanować i słuchaj ich często. Sprawdź dostępne aplikacje na smartfona ułatwiające naukę.
 • Kup książkę ulubionego autora w obcym języku wraz z audiobookiem. W zależności od Twojego stopnia zaawanasowania czytaj książkę i jednocześnie słuchaj audiobooka, bądź słuchaj audiobooka a w przypadku problemów ze zrozumieniem dopiero wracaj do fragmentu z książki.
 • No i najważniejsze - pozytywne myślenie i wiara w to, że szybko możesz opanować język, którego się uczysz!
 

Komentarze  

 
0 #15 Eduardo Silva 2017-06-03 00:44
Polecam https://www.penpaland.com strona internetowa oparta wymiany językowej
 
 
+5 #14 Asia 2016-12-26 17:33
Cóż, ja miałam zawsze problem z przyswojeniem wiedzy językowej i kolejne lata nauki tego nie zmieniały. W szkole wpychano mi na siłę niemiecki, który mi kompletnie nie wchodził. Nauka angielskiego zaczęła się u mnie dość późno, bo w liceum, ale miałam dużo lepsze nastawienie, więc wyniki też były świetne. Ostatnio byłam na 5-dniowym obozie językowym Just Speak, pierwszy raz miałam styczność z immersją językową, o której wcześniej coś tam czytałam. Polecam każdemu, bo te parę dni dają więcej niż godziny kursów. Teraz wszystkim o tym wspominam, bo ludzie marnują kupę energii i kasy na formy nauki, które nie są efektywne.
 
 
+2 #13 aniak9 2016-01-28 19:30
najlepsze metody nauki dla mnie to:

1. ogladanie w oryginale z napisami (jest kilka stron zagranicznych gdzie mona obejrzec cos online z napisami)
2. nauka piosenek ang na pamiec (teksty piosenek mozna z latwosci znalezc na necie)
3. nauka calych zwrotow a nie pojedynczych slowek (po co ponownie odkrywac Ameryke:0
4. fiszki (polecam w szczegolnosci albo swoje albo jakies graficzne np. na facebooku jest kilka grup z takimi darmowych ja m.in korzystam z profilu Business English / angielski w biznesie jako potrzebuje ang do pracy:P
5. czytanie w oryginale ale nie tluamzcenie kazdego niezrozumialego slowka
6. no i gadanie do siebie/kolezanki po angielsku
7. moze komentowanie na zagranicznych stronach / profilach na fb przeznaczonych na nauke ang po angielsku wlasnie i wdawanie sie w rozne dyskusje:P
 
 
0 #12 doro 2016-01-22 01:11
ja przetestowałem wiele e-learningów i ten jest
rewelacyjny-wszystkim polecam!!!

www.bellsenglishcourse.pl
 
 
-1 #11 Matylda 2016-01-20 21:31
Uczę się w http://select-solutions.pl/
i jest super. ;-)

Przyklejanie karteczek z nazwami na wszystkie
przedmioty w pobliżu skojarzyło mi się z książką "Sto lat samotności", warto przeczytać, może nawet w oryginale po hiszpańsku 8)
 
 
0 #10 Krakowianka 2015-11-21 01:39
Uważam, że najważniejsze, żeby się uczyć efektywnie.
Nie lubię wkuwać słówek na pamięć i nie wiem dlaczego w szkołach często używa się takiej metody. Dla mnie najlepiej sprawdzają się metody pamięciowe lub skojarzenia. Np. wypisuję słowa, których nie mogę zapamiętać i tworzę z nimi historyjki, lub rysuję obrazki kojarzące się z nimi. Jest wiele pomysłów. Dla inspiracji, link do kilku przykładów na facebooku Language Factory 24:
https://www.facebook.com/1460941777505874/photos/a.1469668743299844.1073741830.1460941777505874/1593362427597141/?type=3&theater
 
 
-5 #9 Kamill.lu 2015-08-10 10:38
Wiele z tych zasad wykorzystywałem przy nauce angielskiego przed maturą. Jakiś czas temu skończyłem kurs niemieckiego w szkole http://www.kursyjezykowetarnow.pl/ i polecam bo w domu są małe szanse na wykorzystanie w 100pro możliwości, które przekazują nauczyciele w szkole językowej. :roll:
 
 
-3 #8 Kamil 2015-05-25 19:12
Jeżeli efektywna nauka angielskiego to tylko w szkole angielskiego. Ja wybrałem szkołę tuta - Schoolawards.pl: https://www.schoolawards.pl/
 
 
-1 #7 ania23 2015-05-09 17:46
Dla mnie najlepsza jest nauka przez skype . Uczę się w szkole : www.englishschool.edu.pl
 
 
+1 #6 Amiga 2014-06-26 14:01
http://www.angielski.czteryjezyki.pl
 

Ostatnio na forum

Forum wyłączone